Wiadomości

Bezpieczna majówka 2014

Data publikacji 29.04.2014

Przed nami długi majowy weekend. Dla wielu z nas to czas wyjazdów i spotkań ze znajomymi. Aby majówka była czasem udanego wypoczynku, warto pamiętać o paru zasadach. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków, do osób, które wyjeżdżają na dłużej – o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów, do amatorów kąpieli – o rozsądek nad wodą.

Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, będą czuwać policjanci z drogówki. Na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory - dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy. Piękna pogoda sprzyja motocyklowym eskapadom. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o bezpieczną jazdę. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelka cenę – ponieważ ta cena może być bardzo wysoka.

Kilka praktycznych rad przed wyjazdem w trasę:  

  • Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
  • Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce.
  • Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy! Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
  • Największego natężenia ruchu należy spodziewać się we wtorek pomiędzy 16:00 a 20:00.
  • Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach (jest młodym kierowcą, osobą starszą, schorowaną lub osobą, która nie lubi wielkomiejskiego ruchu), może poprosić o pomoc bardziej doświadczonego kierowcę-pasażera.
  • Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15 minutową przerwę w bezpiecznym miejscu: na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
  • Nigdy nie umawiajmy się na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
  • Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!
  • Apelujemy także do motocyklistów o rozwagę i bezpieczną, zgodną z przepisami, jazdę. Niech nadmierna prędkość i brawura nie staną się przyczyną kolejnej tragedii. Motocyklisto - użyj wyobraźni!
  • Zanim ruszymy w podróż pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania.
  • Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy mu klucze do naszego mieszkania. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna i włączył wieczorem światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy

Zanim wyjedziemy z domu, pamiętajmy:

  • Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad.
  • Jeżeli wyjeżdżamy, poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny (oczywiście jeśli mamy do nich zaufanie), aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając światło wieczorem. Poprośmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe.
  • Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie, przede wszystkim zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.
  • Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe.
  • Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.
  • Pamiętajmy o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Na pewno pojawią się pierwsi amatorzy kąpieli. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku podstawowych zasad: powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych, dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych, pod żadnym pozorem nie wolno kąpać się po wypiciu alkoholu, po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało – w ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Życzymy wszystkim spokojnego i udanego wypoczynku oraz bezpiecznego powrotu do domu.

Powrót na górę strony