BEZPIECZNE FERIE 2018 - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie

Wiadomości

BEZPIECZNE FERIE 2018

Data publikacji 26.01.2018

Dzieci i młodzież z województwa śląskiego rozpoczynają dzisiaj zimową przerwę w nauce. Część młodych ludzi wyjedzie na ferie, wielu jednak pozostanie w domach. Niezależnie od tego, gdzie spędzą czas odpoczynku ważne, żeby spędzili go bezpiecznie.

Różne służby, w tym również policjanci, podobnie jak w latach ubiegłych, będą prowadzili szeroko zakrojoną akcję, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym. Podczas działań "Bezpieczne Ferie 2018" kontrolowane będą miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Policjanci będą prowadzili działania profilaktyczne, promujące bezpieczne zachowania w trakcie zimowego wypoczynku. Ważne jest, aby spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież w okresie ferii zimowych nie odbywało się bez uwagi dorosłych. O bezpieczeństwo na stokach zadbają natomiast mundurowi z patroli narciarskich. Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków.
W okresie ferii policjanci zwrócą też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzą w domu. W trosce o ich bezpieczeństwo okolice klubów, dyskotek i innych miejsc rozrywki zostaną przez mundurowych objęte szczególnym nadzorem.
Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, których trzeba unikać.

 

ZAGROŻENIA ZIMĄ

Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY

Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów wodnych, czy rzeki.
Jeżdżąc na nartach zawsze ubieramy kask.
Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
Petardami czy sztucznymi ogniami bawmy się tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

BEZPIECZEŃSTWO DOROSŁYCH

Starajmy się poruszać chodnikami odśnieżonymi, posypanymi. Przechodząc obok budynków, uważajmy na wiszące sople lodu.
Unikajmy wieczornych spacerów. Jeśli już musimy poruszać się nocą, to omijajmy ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych, skorzystajmy lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo, wybierajmy drogi ruchliwe i dobrze oświetlone.
Unikajmy pobytu na ulicy czy spacerów po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w dużej ilości. Nie dopuśćmy do zaśnięcia na mrozie.
Bądźmy widoczni dla innych na drodze, szczególnie po zmroku, gdy idziemy poboczem lub znajdujemy się na jezdni.

W GÓRACH

Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się "na cebulkę".
Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji "Ratunek", która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.

BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH

Celem zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywających w terenach górskich, śląscy policjanci zorganizowali patrole na stokach narciarskich. Z 56 bardzo dobrze jeżdżących na nartach policjantów z oddziału prewencji w Katowicach i w Bielsku-Białej oraz pododdziału antyterrorystycznego, kilkunastu posiada uprawnienia instruktora oraz pomocnika instruktora SITN PZN. Policjanci dopuszczeni zostali do pełnienia służby na nartach po przeprowadzeniu weryfikacji ich umiejętności narciarskich przez instruktorów pracujących w Policji oraz GOPR.
Zgodnie z przyjętym projektem działań, patrole narciarskie będą pełniły służbę w: Istebnej, Korbielowie, Szczyrku, Ustroniu i Wiśle.

Jak co roku śląscy policjanci zrobią wszystko, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści wypoczywający w naszym województwie, spędzili czas ferii bezpiecznie i szczęśliwie wrócili do domów oraz szkoły.

Ładowanie odtwarzacza...