Dzielnicowy bliżej nas - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie

Wiadomości

Dzielnicowy bliżej nas

Data publikacji 06.04.2018

Co robi dzielnicowy? Kim jest? Jakie ma obowiązki? Odpowiedź jedynie z pozoru wydaje się prosta. To nie tylko policjant, który zwalcza przestępczość. Ze stanowiskiem tym wiążą się o wiele bardziej złożone obowiązki. Dzielnicowy jest przede wszystkim tym, który jest blisko społeczeństwa. Jest jak pewnego rodzaju „lekarz pierwszego kontaktu”.

Na terenie Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie pełni służbę ogółem 10 dzielnicowych, a 3 z nich na terenie Komisariatu Policji w Koziegłowach. Nie każdy policjant odnajdzie się w pracy na tym stanowisku i nie każdy sprosta zadaniom oraz oczekiwaniom stawianymi przed dzielnicowymi. Służba, którą pełnią dzielnicowi wiąże się nie tyle z zatrzymywaniem przestępców, czy karaniem sprawców wykroczeń, co z niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi. Okazuje się, że dzielnicowy jest jak  „lekarz pierwszego kontaktu”. Na co dzień ponad 75% czasu służby spędza w „swojej” dzielnicy, poświęcając go na rozmowy z mieszkańcami, pedagogami szkolnymi, młodzieżą, rodzicami uczniów czy dyrektorami szkół. Stara się dotrzeć do jak największego grona odbiorców, a wszystko po to, aby lepiej poznać ich problemy, potrzeby i oczekiwania, jakie stawiają przed nim mieszkańcy. Dzielnicowi starają się zapobiec często niepotrzebnym konsekwencjom nieprzemyślanych działań. Są członkami zespołów do spraw profilaktyki społecznej, czy członkami komisji interdyscyplinarnych, zajmujących się procedurą "Niebieskie Karty". Bardzo często biorą też udział w mediacjach, mających na celu rozwiązanie wszelkich sporów sąsiedzkich. Jako osoby trzecie, neutralne wobec stron konfliktu, wspierają przebieg negocjacji poprzez pomoc w zrozumieniu i poznaniu stanowiska drugiej strony. Dzięki temu możliwe staje się wypracowanie wspólnego porozumienia.

Dzielnicowi biorą również aktywny udział w realizacji założeń programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy z nich obsługuje przypisany mu rejon służbowy. Szczegółowe informacje na temat dzielnicowych , danych kontaktowych oraz podlegających im poszczególnych rejonów służbowych można znaleźć na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie, w zakładce INFORMACJE – Twój dzielnicowy.

Swojego dzielnicowego możecie Państwo znaleźć dzięki aplikacji „Moja Komenda” umożliwiającej wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Poznaj swojego dzielnicowego!