Wiadomości

Ukradł ojcu kartę bankomatową i płacił nią za swoje zakupy

Data publikacji 01.06.2018

Kryminalni z Myszkowa zatrzymali 49-letniego mężczyznę, który swojemu ojcu ukradł kartę bankomatową i dane aktywacyjne. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna robił zakupy i płacił nią jak swoją...

Kryminalni z Myszkowa wpadli na trop 49-letniego mieszkańca gminy Żarki, który ukradł ojcu przesyłkę z zawartością karty bankomatowej i przy jej pomocy płacił sobie za drobne zakupy aż 31 razy. Sprawca wiedział, że wkrótce ojciec otrzyma nową kartę, bo stara za niedługo będzie nieważna. Karta i dane aktywacyjne dotarły drogą pocztową ale nie do adresata. Przesyłkę zabrał 49-letni syn. Dzięki dociekliwości kryminalnych, którzy skontrolowali 49-latka wyszło na jaw, że na karcie, którą posiada oprócz nazwiska nie zgadza się zupełnie nic. Szybko wyszło na jaw, że mężczyzna ukradł ją swojemu ojcu. Pokrzywdzony nawet nie przypuszczał, że przesyłka dostała się w niepowołane ręce. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie.  Podejrzany usłyszał 32 zarzuty. Teraz grozi mu za to nawet 10 lat więzienia.

Przypominamy:

Co robić po utracie dokumentów lub karty płatniczej ?
1. Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE
2. Powiadomić Policję (jeżeli utrata nastąpiła w wyniku kradzieży)
3. Wyrobić nowy dokument tożsamości

Gdzie zastrzegać?
1. W dowolnej placówce swojego banku
2. Gdy ktoś nie ma rachunku bankowego, powinien iść do banku przyjmującego zastrzeżenia nie tylko od swoich klientów - aktualna lista znajduje się na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl. Wystarczy zastrzec dokument w jednym oddziale, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z Systemu DZ.

Jakie dokumenty zastrzegać?
Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny i karta płatnicza.

Dlaczego należy zastrzec dokumenty?
Nie ma znaczenia, czy dokumenty skradziono, czy zgubiono. Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem::
- wyłudzenia kredytów i pożyczek,
- wynajem mieszkań i pokoi hotelowych (unikanie opłat, kradzież wyposażenia),
- kradzież wypożyczonych samochodów lub innych przedmiotów,
- zakładanie fikcyjnych firm do wyłudzenia kredytów, zwrotu podatków.

Jak działa System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE?
Dane trafiają do wszystkich banków i innych uczestników systemu, np.: operatorów telefonii komórkowych, notariuszy, firm leasingowych, placówek