Zderzenie motorówki z żaglówka - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie

Wiadomości

Zderzenie motorówki z żaglówka

Data publikacji 09.07.2018

Policjanci z Myszkowa wyjaśniają szczegóły i okoliczności zderzenia skutera motorowodnego z jachtem. Do zdarzenia doszło wczoraj na terenie zbiornika wodnego w Poraju. Apelujemy o rozwagę.

Do niecodziennego  zdarzenia doszło wczoraj na terenie zbiornika wodnego w Poraju. Według wstępnych ustaleń mundurowych, 20-letni sternik w wyniku napłynięcia na falę, utracił panowanie nad sterowanym skuterem i uderzył w przepływający jacht żaglowy. Jak się okazało, młody sternik nie posiadał żadnych uprawnień do sterowania skutera wodnego. Z ustaleń policjantów wynika, że czteroosobowa załoga jachtu nie czekając na przyjazd policji udała się do szpitala z dzieckiem, które na skutek tego zderzenia doznało obrażeń ciała. Dokładny przebieg i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają teraz myszkowscy stróże prawa. 

Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą!

Sezon letni i towarzyszące mu upały skłaniają do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł. Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem. To groźna mieszanka, która często prowadzi do utonięć. Korzystając ze sprzętu pływającego zakładajmy kamizelki ratunkowe. Do kąpieli wybierajmy miejsca, w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przestrzegamy przed kąpielą na tzw. "dzikich kąpieliskach". W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego, jak kształtuje się dno pod lustrem wody.

Słoneczna pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
  • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
  • Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
  • Pod żadnym pozorem nie należy przeceniać swoich możliwości i umiejętności.