Wiadomości

Bezpiecznie nad wodą podczas spotkania z policjantami

Data publikacji 17.07.2018

W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, policjanci z Myszkowa wspólnie z dzielnicowymi z Koziegłów, wzięli udział w spotkaniu z dziećmi. Impreza została zorganizowana przez Urząd Gminy Koziegłowy. Podczas spotkania policjanci przeprowadzali konkursy oraz radzili uczestnikom, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.

Głównym celem ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków utonięć. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie i dzielnicowi z Komisariatu Policji Koziegłowach, wzięli udział z półkolonistami z gminy Koziegłowy. W spotkaniu uczestniczyli także ratownicy medyczni oraz pracownicy Sanepidu, którzy udzielali cennych rad, które mogą się przydać na co dzień, a tym bardziej podczas letniego wypoczynku.

Podczas wakacji wiele osób swój wolny czas spędza nad wodą. W tym okresie niestety dochodzi również do większej liczby utonięć. By zapobiegać tego typu wypadkom, policjanci podczas zorganizowanego spotkania, dla najmłodszych uczestników, zorganizowali konkursy propagujące bezpieczne zachowania nad wodą. Uświadamiali milusińskich i ich rodziców, że spędzając czas nad wodą należy korzystać jedynie z wyznaczonych strzeżonych kąpielisk i miejsc wyznaczonych do kąpieli, a rodzaj aktywności dostosować do swoich umiejętności i możliwości psychofizycznych. Policjanci przestrzegali, że wchodząc do wody, należy zwracać uwagę na znaki i tablice informacyjne, przestrzegać regulaminu kąpieliska oraz stosować się również do uwag i zaleceń ratownika. Rodziców milusińskich, stróże prawa przestrzegali, żeby unikali kąpieli po spożyciu alkoholu, po wytężonym wysiłku fizycznym lub bezpośrednio po posiłku oraz zachowali również ostrożność podczas kąpieli po długotrwałym przebywaniu na słońcu. Przypominali, aby korzystać tylko ze sprawnego i właściwie wyposażonego (np. w kamizelki ratunkowe) sprzętu pływającego.

Podczas spotkania, policjanci uświadamiali uczestników, że wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są przede wszystkim dzieci i młodzież. Urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami. Przestrzeganie wszystkich tych zasad, jest gwarantem bezpiecznego wypoczynku nad wodą i korzystania z jej uroków. Nie zabrakło również informacji o bezpieczeństwie podczas letnich podróży. Policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe zasdady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na zakończenie każde dziecko otrzymało od mundurowych odblaskową opaskę.


 


 

  • Prelekcja
  • Prelekcja
  • Prelekcja
  • Prelekcja