Policjanci wyeliminowali nietrzeźwego kierowcę - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie

Wiadomości

Policjanci wyeliminowali nietrzeźwego kierowcę

Data publikacji 31.07.2018

Policjanci ruchu drogowego z Myszkowa zatrzymali 68-letniego mieszkańca Myszkowa który kierował osobówką na "podwójnym gazie". Kierowca wpadł podczas kontroli drogowej. Mężczyzna stracił prawo jazdy.

Wczoraj około godziny 15.40 mundurowi z myszkowskiej drogówki podczas rutynowej kontroli drogowej zatrzymali kierowcę bmw. Szybko wyszło na jaw, że 68-latek jechał "na podwójnym gazie". Jego badanie wykazało ponad 0.5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy. Nieodpowiedzialny 68-latek odpowie też przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Grożą mu nawet 2 lata więzienia. 

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami kiedy zawartość alkoholu w organizmie kierowcy przekracza 0,5‰, siadanie za kółkiem jest już przestępstwem i podlega karze na podstawie art. 178a Kodeksu karnego. Kodeks karny przewiduje, że w takiej sytuacji kierowcę można ukarać grzywną, a decyzja o ustaleniu wymiaru grzywny pozostaje w kompetencji sądu.

Z popełnieniem opisywanego przestępstwa wiąże się również utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych na czas od roku do lat 15. Gdy natomiast pijany kierowca spowodował wypadek, w którym ktoś poniósł śmierć – sąd może zadecydować o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości trafić można również do więzienia (do 2 lat), a w przypadku gdy pijany kierowca spowodował wypadek, może spędzić za kratkami nawet 10 lat.