Wiadomości

Chwile grozy na przejazdach kolejowych. Policjanci apelują o zdrowy rozsądek!

Data publikacji 13.01.2021

W ciągu ostatnich kilku dni myszkowscy policjanci odnotowali 5 bardzo niebezpiecznych zdarzeń zaistniałych na szlaku kolejowym w powiecie myszkowskim. O wielkim szczęściu może mówić każdy, kto był jego uczestnikiem, bo na szczęście nie doszło do tragedii. Ale szczęście nie trwa wiecznie...Dlatego apelujemy o szczególną rozwagę i zachowanie trzeźwego umysłu szczególnie w tych miejscach.

Od początku roku policjanci z Myszkowa odnotowali pięć zdarzeń zaistniałych na szlaku kolejowym w naszym powiecie. Na szczęście żadne nie zakończyło się katastrofą. Aby nie dochodziło już do podobnych sytuacji, policjanci apelują o ostrożność szczególnie w rejonie przejazdów kolejowych. To właśnie w tych miejscach spośród pięciu odnotowano trzy bardzo niebezpieczne manewry nieodpowiedzialnych kierowców. I tak. 6 stycznia b.r. na przejeździe kolejowym w Myszkowie przy ulicy Partyzantów kierowca mini one nie zastosował się do sygnalizatora świetlnego i wjechał na torowisko w momencie opuszczania rogatek. To uniemożliwiło mu dalszą jazdę i zatrzymał pojazd na przejeździe kolejowym, którym akurat w tym momencie przejechał pociąg. Podobne zdarzenie odnotowano 8 stycznia b.r. Tym razem na przejeździe kolejowym w Żarkach Letnisku kierujący nieustalonym dotąd pojazdem zachował się identycznie. Wjechał na torowisko pomimo, że sygnalizator zabraniał mu tego i w konsekwencji utknął między rogatkami. On też może mówić o wielkim szczęściu, bo tuż za nim przejechał pociąg. Inny kierowca wjechał na torowisko pomimo opuszczających się rogatek i nie bacząc na nic, przejechał sobie przez przejazd niszcząc rogatkę jak gdyby nigdy nic...Te przykłady obrazują jak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem wykazali się wymienieni kierowcy. Żaden z nich nie uniknie odpowiedzialności, bo sprawą zainteresowali się już myszkowscy śledczy.

Należy pamiętać, że na drodze dojazdowej do każdego z tych miejsc, ustawione są znaki drogowe, które zawczasu ostrzegają uczestników ruchu o przejeździe kolejowo-drogowym. Na samym przejeździe również znajdują się odpowiednie znaki ostrzegawcze lub znaki zakazu np. znak „STOP”.

DLATEGO WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym nalezy niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

 

                                                 Włącz myślenie i żyj! 

Powrót na górę strony